Prostatektomia pozałonowa

prostatektomia-pozalonowaW tej operacji nacięcie skóry wykonuje się poniżej pępka  w dół tuż ponad spojeniem łonowym. Alternatywą może być  nacięcie poziome  tuz pod linia owłosienia łonowego. wymienione nacięcia mają około 10 cm długości.

chirurg przecina skórę i tkankę podskórną  docierając wgłąb. Mięśnie przykrywające pęcherz moczowy sa ostrożnie wypreparowane, a worek otrzewnowy przylegający do ściany jamy brzusznej jest odsuwany.

Wówczas wykonuje się nacięcie pęcherza moczowego. Następnie chirurg usówa gruczoł krokowy, a tkanki te podaje badaniu w celu wykluczenia komórek nowotworowych. Z kolei koaguluje się lub podwiązuje krwawiące naczynia.

Szwy ulegają samoustnemu wchłonięciu. Kiedy krwawienie zostaje  opanowane, chirurg wprowadza cewnik przez prącie i cewkę w grę dopęcherza w celu przepłukania go. Następnie opróżnia się pęcherz.

Teraz drugi cewnk wprowadza się bezpośrednio do otwartego pęcherza . Będzie on mógł byc wprowadzony do tuż poniżej pępka. Zapewnia on odpływ moczu oraz płynu płuczącego z pęcherza po operacji.

Jest on większy od tego w cewce i dlatego bardziej efektywny. Stałe płukanie pęcherza i okolicy stercza kontynuuje się przez dwa dni. Duży cewnik usówa się  w pierwszym lub drugim dniu po operacji, a cewnik dolny  utrzymuj się  do 6-7 dnia po operacji dla zapewnienia  odpływu moczu  z pęcherza i ochrony okolicy loży po usunięciu gruczolaku. Po usunięciu cewnika chory zwykle może oddawać mocz normalnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tradycyjna chirurgia prostaty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *