Prostatektomia pozałonowa pozapęcherzowa

prostatektomiaW tej operacji stosuje się ten sam typ nacięcia skóry, jak w operacji pozałonowej przezpęcherzowej. Następnie odpreparowuje się mięśnie  i otrzewną zawierającą jelita oraz odsuwa się je od pęcherza.

Chirurg nacina torebkę stercza  i usówa powiększony gruczoł. Usunięta tkankę bada patolog pod kątem ewentualnych cech wzrostu nowotworowego. Następnie chirurg podwiązuje lub koaguluje  krwawienie naczynia  i wprowadza cewnik o trzech kanałach do pęcherza  moczowego przez cewkę. Zwykle stosuje się ten sam typ cewnika , co w operacji  elektroresekcji przezcewkowej.

Następnie napełnia się płynem balon  dla umocowania cewnika  we właściwym miejscu i zamyka  kolejno wszystkie warstwy rany operacyjnej. Torebkę stercza zaszywa się szczelnie, podobnie jak mięśnie , powiększenie  i skórę, które wracają na swoje miejsce.

Ten typ operacji różni się od przedstawionego  powyżej  tym, że nie otwiera się ściany pęcherza moczowego. Zabieg ten nieco jest łatwiejszy technicznie  i wiąże się z mniejszym stopniem uszkodzenia pęcherza .

Znaczy, to że nie ma potrzeby wprowadzania drugiego cewnika  przez powłoki brzuszne dla drenażu pęcherza moczowego. Drenaż i płukanie okolicy stercza wymagają zastosowanie  cewnika trujbieżnego.
Większość lekarzy uważa , że ta operacja jest mniej stresująca dla pacjenta, nie otwierany bowiem pęcherz nie musi się goić  i nie ma dodatkowego cewnika na powierzchni brzucha. Warunki ogólne procesu rekonewlescencji oraz czasu jej trwania  są mniej  więcej takie same w obu typach operacji.

W chirurgii prostaty główna zasada jest, że średniej lub mniejszej wielkości gruczolaki mogą być skutecznie usówane metoda elektroresekcji przezcewkowej. Kiedy jednak gruczoł osiąga masę ponad 50 do 60 g, urolog  podejmuje decyzję o wykonaniu operacji innego typu z powodu istotnych trudnności w skrawaniu dużych ilości tkanek i usówaniu ich przez cewkę.

W przypadkach większych gruczolaków usówanie ich sposobem  pozałonowym i ponadłonowym jest prostym i najskuteczniejszym sposobem dla zapewnienia dobrego samopoczucia chorego,

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tradycyjna chirurgia prostaty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *