Niebezpieczeństwo i efekty uboczne

niebezpieczenstwo-i-efekty-uboczneSpójrzmy na zabieg przezcewkowy pod kątem statystycznych niebezpieczeństw i niepożądanych działań ubocznych.

1.Wytrysk wsteczny nasienia

Jest to efekt ubezpłodnienia. Żywotna część układu płciowego mężczyzny zawarta jest w prostacie  i inne elementy nasienia sa wstrzykiwane do cewki na poziomie stercza. kiedy usunie się większą część prostaty, produkowany przez gruczoł płyn  zwilżający i ochraniający plemniki w drodze  w dół przez cewkę moczową również  przestanie być  wytwarzany.

Teraz gdy  następuje orgazm, skurcze mięśniowe przepychają plemniki i płyn z prostaty i pęcherzyków nasiennych do cewki sterczowej. W tym czasie kiedy to się dzieje , szyja pęcherza moczowego  zamyka się tak, że płyn musi przedostawać się przez cewkę w dół – poza prącie. Lecz po operacji ten mechanizm zamykania szyi pęcherza jest z reguły usunięty w celu zapewnienia większej przestrzeni dla przepływu moczu.

Przy otwartej szyi pęcherza, nasienie wybiera drogę najmniejszego oporu i przedostaje się do wnętrza pęcherza zamiast na zewnątrz prącia. Taką operację określa się jako  wsteczny wytrysk nasienia . Odczucie orgazmu jest dla mężczyzny takie amo, jak dawniej, lecz nie ma wytrysku nasienia na zewnątrz.

Dla wielu chorych poddanych tego typu zabiegowi nie jest to problem. Większość chorych kandydatów do elektroresekcji przezcewkowej nie jest jiż zainteresowana w planowaniu ojcostwa. W większości przypadków pacjent, poinformowany o konsekwencji operacji, godzi się z taka sytuacją.

Kłopoty pojawiąją się, gdy chory nie został poinformowany o możliwości wystąpienia wstecznego wytrysku i na własna rękę dowiadują się o takiej możliwości. Może mieć wówczas pretensję do lekarza, że nie został poinformowany o tym przed operacją.

W ekstremalnych przypadkach, kiedy ojcostwo jest nadal pożądane, ejakulat może być odzyskany  po najbliższej mikcji po orgazmie i nasienie może być zebrane i zabezpieczone, a następnie użyte do wprowadzenia do pochwy kobiety – tak samo jak w sztucznym zapłodnieniu.

2. Krwawienie

Elektrosekcja przezcewkowa polega na dłużej ilości cięć tkanki stercza oraz na otwieraniu naczyń krwionośnych. Obfite krwawienie jest naturalnym następstwem tego zabiegu. Większość krwawiących naczyń zamykana jest  przez operatora przy uzyciu eleelektrokoagulacji.

Tak samo jak w przypadku rany skórnej  rozwija się strup, który powinien pozostać przez okres 2-3 tygodni, a potem wydalony na zewnątrz. Dzięki temu uszkodzone w czasie operacji naczynie krwionośne powinno zostać zagojone.

Jeżeli strup  odpadnie wcześniej , naczynie otwiera się , a krwawienie ujawnia się w moczu. Zdarza się stosunkowo często, co wynika najpewniej  z napinania się tej okolicy podczas oddawania stolca.

Zwyczajowo takie krwawienie opanowuje się  nakazując choremu spożywanie  dużej ilości płynów w celu oczyszczenia  krwawiącej okolicy przez płukanie moczem. Czasami tylko zdarza się  konieczność powtórnego przyjęcia chorego  do szpitala dla zabiegowego opanowania krwawienia.

3. Nietrzymanie moczu  – brak kontroli nad oddawaniem moczu.

Możliwość nietrzymania moczu jest przedmiotem  największych niepokojów chorych kierowanych do leczenia metodą przezcewkową . Stan ten wywołuje naturalne uczucie strachu i stresuje chorych, niekiedy prowadząc do  do całkowitej izolacji społecznej. Zdarza się to u około  1-4% wszystkich operowanych .

Według urologów uważa , zę jest ono mniej częste i może być następstwem ogólnego ryzyka okołooperacyjnego. Zagadnienie nietrzymania powstaje wówczas, gdy nóż elektryczny przecina tkanki w bezpośrednim sąsiedztwie mięśnia poprzecznie prążkowanego  kontrolującego trzymanie moczu, czyli zwieracza zewnętrznego cewki moczowej .

Jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia , pacjent może nie trzymać moczu po operacji. Nietrzymanie moczu po zabiegu przezcewkowym nie musi być w cale  stałe i nieodwracalne. Istnieją leki , które można stosować, aby poprawić tę trudną sytuację . Innym możliwym środkiem zaradczym jest zastosowanie  sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Zagadnienie nietrzymania moczu powinno być jednym z podstawowych problemów poruszanych w dyskusji  z lekarzem  przed jakimkolwiek leczeniem operacyjnym gruczolaka stercza

4. Impotencja

Eksperci w tej dziedzinie mówią o około 5% chorych leczonych tą metodą, którzy po operacji stali się impotentami. Impotencja oznacza niemożność uzyskania przez mężczyznę wzwodu prącia , czyli erekcji.Pojęcie to obejmuje również niezdolność do utrzymania wzwodu na czas niezbędny do odbycia stosunku płciowego. Ocena „męskości” u mężczyzn jest niezwykle subiektywna.

W każdym przypadku możliwość impotencji jest istotnym problemem mężczyzny, poddanego zabiegowi  i powinieneś o tym wiedzieć już teraz. Istnieje takie ryzyko u chorego po zabiegu.

Polega ono na uszkodzeniu jednego lub obu pęczków nerwowych biegnących po obu  stronach prostaty. Znajdują się one na powierzchni stercza , co oznacza, że przebiegają  poza obszarem działania noża elektrycznego wycinającego tkankę gruczolaka,. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien zatem wywołać uszkodzenia tych pęczków i tym samym  – impotencji.

Niektórzy psychologowie zwracają uwagę, ze sprawy seksu rozgrywają się zwykle w 75% w sferze umysłowej. Dlatego właśnie problem impotencji u starszych mężczyzn jest tak bardzo skomplikowany.

Istnieje pogląd, że impotencja często pojawia się jeszcze przed operacją, ale chory nie zdaje sobie z tego sprawy. Operacja może wywołac rodzaj bloku psychologicznego uniemożliwiającego  erekcję.

Uraz operacyjny , nawet traktowany jako rodzaj niebezpieczeństwa  dla męskości  i negatywne sytuacje małżeńskie, mogą wspólnie powodować   wystąpienie impotencji na podłożu psychosomatycznym o rożnie długim czasie trwania. Istnieją leki stosowane w tym  typie impotencji, a takrze urządzenia. Każdy kandydat do operacji  metodą przezcewkową powinien byc uprzedzony  o możliwości wystąpienia impotencji, chociaż nie jest to czynnik o decydującym znaczeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tradycyjna chirurgia prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *