Rak prostaty

Rak – to jest słowo, to słowo sprowadziło rozdzierający ból i strach. Dla większości ludzi rak oznacza śmierć. Wielu ludzi uważa, że człowiek mający raka ma śmiertelny wyrok. Nie jest to prawdą.  Obecnie coraz częściej okazuje się , że w cale nie musi tak być.

Specjaliści w zakresie nowotworów mówią nam, że istnieją setki  różnych rodzajów i typów raka, a niektóre z nich mogą być uleczalne. Jeden z tych typów raka rozwija się w gruczole krokowym mężczyzny.

Rak opisywany jest jako niekontrolowany wzrost nieprawidłowych kmórek. Komórki nowotworowe moga rozprzestrzeniać się szybko w całym organizmie ludzkim z prądem krwi oraz za pośrednictwem układu limfatycznego.

Gdziekolwiek komórki te się znajdują  – tworzą nowe ogniska choroby, co rozpoczyna proces zastępowania tkanki prawidłowej – nowotworową. Niektóre raki w ogóle  nie zmieniają swojego umiejscowienia, inne są agresywne  i atakują szybko  różne części ciała.

Rak może rozwijać się w układzie limfatycznym, w układzie kostnym, w płucach, w klatce piersiowej, w gardle, jelicie grubym, żołądku, również w mózgu. Jednym z miejsc występowania raka u mężczyzny jest gruczoł krokowy. Rak rozwijający się w sterczu zwykle nazywany jest przez lekarzy rakiem pierwotnym stercza.. Oznacza to ,że wywodzi się z tkanki  gruczołu krokowego i nie jest przerzutem  komórek rakowych z ognisk raka  znajdującego się w jakiejkolwiek innej części ciała.

prostataCo wywołuje raka prostaty
Naukowcy twierdzą, że istnieją setki różnych rodzajów raka i są one wywołane setkami różnych czynników. Kilka typów raków zostało dokładnie przebadanych, tak, ze naukowcy poznali wstępnie ich przyczyny i mogą postępować dalej wykorzystując na przykład pewne rodzaje przeciwciał dla zahamowania wzrostu nowotworu.

U kogo może rozwinąć się rak prostaty.
Nie stwierdzono, co może powodować raka prostaty. Większość badań wyklucza wpływ czynników związanych z aktywnością zawodową  i zachowaniem np. alkoholu, diety, pracy zawodowej, palenie tytoniu, chorób wenerycznych, skrajnie małej lub dużej aktywności seksualnej oraz jakiegokolwiek modnego stylu życia.

Jest jednak jeden mały wyjątek:mężczyźni pracujący stale w pobliżu spalin samochodowych oraz narażeni na kontakt z kadmem  w miejscu pracy sa narażeni  na wielokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia raka prostaty niż pozostali z nas.

Jedyna stałą relacją między rakiem prostaty a mężczyzna wydaje się być wiek. Podobnie jak powiększenie gruczołu krokowego, rak atakuje starszych mężczyzn.
Niektórzy mężczyźni umierają na raka prostaty w wieku 40 lat, lecz większość przypadków  choroby rozwija się  w wieku ponad 60 lat. Większość lekarzy jest zdania, że w wieku około 80 lat blisko 80% mężczyzn ma raka prostaty.

Większość chorych ma raka w postaci utajonej, który nie rozwija się  i nie ma wpływu na  los tych chorych. Tylko u niektórych chorych dochodzi do jawnego klinicznego rozwoju tej choroby.
Rak stercza może być uśpiony  przez wiele lat lub może być powolnym rozrostem złośliwym. U większości z tych mężczyzn nigdy nie rozwiną się żadne objawy raka stercza i umrą z jakiegoś innego powodu.

Co może zrobić przeciętny mężczyzna?
Kluczem do każdego raka jest rozpoznanie choroby jak najwcześniej. Niektórzy urolodzy twierdzą , że wszyscy mężczyźni powyżej 40 roku życia powinni być poddaniu badaniu palcem przez odbytnicę przynajmniej raz w roku.

Większość z tych badań będzie negatywna , co jest dobrą wiadomoscią dla danego pacjenta. Urolodzy są zdania, że tym badaniem  dwóch płatów stercza można wykryć 90% istniejących raków prostaty.
Dużym problemem związanym z rakiem jest fakt, iż jest to cichy zabójca. Może on początkowo nie dawać żadnych objawów klinicznych, ani żadnych dolegliwości. dochodzi wówczas do skrytego rozwoju choroby z zajęciem innych narządów i w konsekwencji  – do rozsiewu nowotworowego. Śmierć chorego pozostaje jedynie sprawą czasu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rak prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *