Radioterapia

radioterapiaRadioterapia w leczeniu raka stercza obejmuje użycie promieniowania jonizującego wycelowanego na określony region ciała, gdzie znajdują się komórki nowotworowe w celu ich zniszczenia. Zastosowano ja po raz pierwszy w początkach lat dwudziestych.

Obecnie wykorzystuje się ją w początkach lat dwudziestych. Obecnie wykorzystuje się ja w połączeniu z innymi metodami  leczenia. Metoda tradycyjna polega na użyciu wiązki promieniowania emitowanej z zewnątrz ciała, wycelowanej na prostatę.

Niekiedy wiązka ta wnika do odbytnicy i pęcherza moczowego, powodując niepokojące działania uboczne. Niektóre z typów radioterapii wymagają  od chorego przychodzenia  do placówki leczniczej przez 7 tygodni. nowym postępem radioterapii ostatnich kilku lat jest zastosowanie tzw. wszczepów ziarenkowych”.

Wprost do tkanki nowotworowej wprowadza się małe granulkowane naładowane  promieniem ziarenka. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie i zwykle jest on jednoetapowy, trwa około jednej godziny, wymagając miejscowego lub ogólnego znieczulenia.

Urolog kierując się ultrasonografią obrazuje gruczoł krokowy chorego na monitorze, następnie lokalizuje guz i wtedy impalntuje ziarenka promieniotwórcze precyzyjnie do wnętrza stercza dla zniszczenia guza nowotworowego.

Radioterapeuta onkolog jest członkiem zespołu chirurgicznego. mikroskopijne ziarenka promieniotwórcze wprowadzane są bezpośrednio przez skórę , dlatego nie ma potrzeby jej nacinania. Jedna z zalet takiej terapii jest to, że nie powoduje ona zniszczenia  zdrowej tkanki, lub bardzo niewielkie.

Radioterapia  dotyczy wówczas jedynie raka wewnątrz stercza, eliminując jakiekolwiek działania uboczne na odbytnicę lub pęcherz moczowy. Te maleńkie ziarenka promieniują wewnątrz stercza przez 17 do 35 dni.Po upływie tego czasu ulegają wyczerpaniu i unieczynniają się.

W czasie stosowania  tego promieniowania  guz rakowy zostaje zniszczony, zmniejsza się, a martwa tkanka jest stopniowo wchłaniana  i zastępowana tkanką prawidłową.

Promieniotwórcze ziarenka są bardziej efektywne wobec wczesnych stadiów  raka stercza A i B. Ponieważ rak w tym  gruczole nie daje żadnych objawów ostrzegawczych, mężczyzna musi byc badany palcem przez odbytnicę przynajmniej raz w roku lub mieć wykonywane odpowiednie badania krwi, a w razie konieczności – po konsultacji z urologiem – ultrasonografię. Wczesne wykrycie raka jest kluczem do przeżycia . Jedynym odczuwalnym działaniem radioterapii zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej jest uczucie zmęczenia.

Nawet z tym problemem wielu mężczyzn  jest w stanie pracować  i żyć normalnie  w trakcie radioterapii. Od czasu do czasu chorzy  otrzymujący radioterapię  aplikowana z zewnątrz  będą cierpieć na reakcje skórne w miejscu, przez które przenika promieniowanie.

Reakcje te moga być zredukowane , jeśli chory będzie unikał mocnych  mydeł, ciepła, urządzeń oświetleniowych, butelrk z gorącą wodą, jak również wody kolońskiej, jeżeli skóra zacznie się łuszczyć, będzie łuskowata, swędząca lub zaczerwnieniona, można zastosować skrobię kukurydzianą jako proszek, który będzie usmierzał dolegliwości chorego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rak prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *