Leczenie w czterech stadiach zaawansowania raka

leczenie-w-czterech-stadiachRak gruczołu krokowego  stadium A

Rak stercza jest w tym przypadku niespodzianką dla lekarzy oraz pacjenta, gdyż nie było wcześniej żadnych dolegliwości ani innego sposoby na jego wykrycie. Zwykle znajduje się go podczas operacji gruczolaka stercza.

Patalog dokonujący tego odkrycia przekazuje lekarzowi kierującemu na to badanie wiadomość o wykryciu tkanki nowotworowej oraz – jeśli to możliwe – dane o rodzaju i stopniu złośliwości raka.

Istnieją dwa różne rodzaje raka. Jeden jest dość mało agresywny. W 85% tych przypadków chory jest całkowicie uwolniony ze swojego małego  rozpoczynającego się raka.

Jest wyleczony i nigdy nie dochodzi  do jakiejkolwiek wznowy  raka stercza. Natomiast w pozostałych 15 % przypadków  rak ma charakter agresywny i musi byc leczony z największym pospiechem. u niektórych pacjentów  z tej grupy nastąpi szybki rozwój nowotworu i ulegna oni chorobie w krótkim czasie. Leczenie musi być w tych przypadkach tak zdecydowane, jak w stadium B.

Rak gruczołu krokowego w stadium B

To stadium raka jest wykrywane podczas badania palcem. Jest to najczęstsza droga do rozpoznania  choroby, gdyż nie stwierdzono, żadnych widomych fizycznych dolegliwości, bólów, lub nawet pobolewań. Rak pozostaje niemy klinicznie.

Dlatego wskazane jest zbyt każdy mężczyzna po 40 roku życia poddawał się badaniu palcem przez odbytnicę przynajmniej raz w roku. Trzy minuty to niezbyt dużo aby uratować swoje życie. Stadium b raka ujawnia się jako twardy guzek wyczuwalny  przez urologa palcem w czasie badania. Większość ekspertów w tej materii uważa, że  rak w tym stadium jest uleczalny.

Uchwycenie go w tym stadium jest jedynym czynnikiem warunkującym uratowanie życia. po rozpoznaniu określa się jego zasięg, przeprowadzając różne badania, takie jak stężenie swoistego antygenu sterczowego, rtg i i scyntygrafię kośćca czy stężenie kwaśnej fosfatazy sterczowej.

Często w tym miejscu  pobliskie węzły chłonne   będą usunięte  dla upewnienia się, że  są one wolne od raka. Jeśli rak jest ograniczony od stercza , najczęściej stosowanym sposobem leczenia jest całkowite usunięcie gruczołu krokowego.

Rak gruczołu krokowego  stadium C
W stadium C prawie cały gruczoł zostaje zajęty i przekształcony w tkankę nowotworową. I znowu rak w tym stadium nie uprzedza ofiary, że dzieje się cokolwiek złego.

Pozostaje niemy klinicznie, tak, że każdy mężczyzna musi sobie zdać sprawę z życiowej wagi badania palcem przez odbytnicę przynajmniej raz w roku. Badanie to jest jedynym sposobem wykrycia nowotworu w tym stadium z wyjątkiem badania stężenia antygenu sterczowego.

Wielu lekarzy nie wykonuje tego badania rutynowo u wszystkich mężczyzn, a jedynie w przypadkach podejrzenia nowotworu – czasie badania palcem – lub u chorych leczonych z powodu dolegliwości związanych z gruczołem krokowym.

Jest to uzasadnione. Test ten powinien bćc zalecany wszystkim mężczyznom powyżej czterdziestego roku życia jako drugi test przesiewowy dla wykrycia raka. Rak w stadium C pozostaje uleczalny wtedy, gdy nie doszło do zajęcia żadnych innych części organizmu.

Wczesne wykrycie choroby jest znów kluczem do życia. Okoliczne węzły chłonne mogą być ocenione dzięki tomografii komputerowej dla upewnienia się , czy nie są zajęte przez raka.

Jeżeli nie sa zajęte, to zwykle stosuje się napromieniowanie  lub leczenie hormonalne. Po takim postępowaniu wyleczenie chorego jest możliwe, jakkolwiek  istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre komórki raka uwolniły się do węzłów chłonnych lub innych części organizmu. Wyleczenie stadium C raka nie jest tak pewne, jak w stadiach A czy B

Rak gruczolaka krokowego stadium D
Kiedy rak rozrośnie się  znacznie poza granicę stercza torebki stercza, nazywa się to stadium D raka. I znowu rak taki może nie dawać żadnych objawów, a niczego nie  podejrzewający mężczyzna  odczuje je wkrótce, po tym jak zajmie inne narządy.

Jeśli rak rozrośnie się w kośćcu, może dawać silne bóle i wówczas chory będzie poszukiwał pomocy u lekarza. Generalnie stadium D raka nie jest uleczalne.  Można jedynie rozpocząć leczenie paliatywne , zmierząjące do przedłużenia życia  i poprawy jego jakości.

Jeśli choroba dotyczy węzłów chłonnych dookoła stercza , istnieje szansa, że radykalne leczenie powstrzyma raka, a pacjent będzie miał przedłużone życie.

Urolodzy wskazują, w jaki sposób można przedłużyć życie chorego. Niektórzy uważają , że jeśli rak rozprzestrzenił się do kości, płuc lub innych części ciała, jest prawdopodobnie nieuleczalny, stąd radykalna operacja nie jest zalecana, a powinno się włączyć leczenie hormonalne.

Wielu urologów sądzi, że przy niewielkim rozroście raka po za stercz prostatektomia radykalna  oraz obustronna orchiektomia (usunięcie obu jąder) są postępowaniem prawidłowym.

Jądra usówane są dlatego, że co najmniej 90% wszystkich raków  jest pobudzanych do wzrostuprzez obecność męskich hormonów płciowych wytwarzanych przez jądra .

Androgeny pomagają wzrastać rakowi prostaty. Po usunięciu ich z organizmu wzrost nowotworu może zostać spowolniony lub zatrzymany. Nie ma zgody wśród urologów co do tego typu operacji, odkąd jest ona stosowana rutynowo dla poprawiania stanu chorego.

Dzięki nowym lekom są w stanie osiągnąć efekt zbliżony do usunięcia jąder. Są one podawane w formie zastrzyku  raz na miesiąc i zmniejszają stężenie testosteronu. Kiedy to nastąpi, lekarze mówią o zmniejszeniu się guza, ustąpieniu dolegliwości bólowych i innych objawów.

„Zoladex oferuje pacjentom prosta i efektywną  alternatywę tradycyjnej terapii w leczeniu zaawansowanego raka stercza”. Wielu naukowców wierzy, że guz stercza, podobnie do innych mogą syntetyzować swój własny hormon wzrostu. Nowy lek o nazwie Suramin, stosowany obecnie ma na celu zahamowanie i eliminację tego hormonu wzrostu.

Trwają prace nad określeniem skuteczności postępowania.
Rak stercza jest na ogół choroba starszych panów. Większość lekarzy i urologów nie będzie już robić operacji radykalnej u pacjentów  w wieku  ponad 70 lat, jeżeli nie zachodzą wyjątkowe okoliczności. Zdaniem wielu urologów, rak w organizmie  starego człowieka rośnie wolniej.

Mężczyzna 70-letni przeżyje prawdopodobnie tak samo długo z lub bez operacji z powodu raka. Tak jak większość działań medycznych  istnieją wyjątki od zasady generalnej.
Leczenie metoda napromieniowania jest stosowane po leczeniu operacyjnym dla zniszczenia resztek komórek raka, które mogły zostać pominięte. Żadna chemioterapia nie ma  znaczącego wpływu na chorych w stadium D.

Jeśli rak rozprzesztrzenił sie poza gruczoł i znajduje się w aktywnym stadium w wielu  innych miejscach ciała, nie wykomuje się operacji prostaty, poniewaz nie można chorego wyleczyć , a ryzyko poggorszenia jego stanu jest duże . U chorych w stadium D większośc lekarzy może zmniejszyc nasilenie bólu oraz prowadzić leczenie zmierzające do poprawy fizycznej i psychicznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rak prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *