Infekcyjne zapalenie prostaty

infekcyjne-i-nieinfekcyjne-zapalenie-gruczolu-krokowegoKiedy mężczyzna cierpi na poważne bóle, a urolog wyklucza infekcyjne zapalenie stercza, mamy do czynienia z innym schorzeniem, nazywanym przez lekarzy  nieinfekcyjnym zapaleniem gruczołu krokowego. Chory ma takie objawy jak:

  • bóle w dole pleców,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • bóle i dyskomfort po wytrysku nasienia,
  • a czasami nieznacznie, ale widocznie podkrwawianie z nasieniem.

Urolog skontroluje prostatę chorego i często stwierdzi w niej zaleganie  wydzieliny sterczowej. Może ona byc albo nie być powiększona lub może mieć albo nie mieć wyczuwalnych twardych gruzełków lub guzków.

W tej sprawie  nie istnieją ani łatwe odpowiedzi, ani proste rozwiązania, ani żadne pewniki. Niektórzy lekarze są zdania, że nieinfekcyjne zapalenie stercza może być wywołane przez jakis rodzaj drobnoustrojów, którego nie możemy zobaczyć i o którym jeszcze nie wiemy, albo może to byc jakąś forma jałowego zapalenia , które nie jest wyrazem zakażenia.

Jedna rzecz pozostaje stała: masaż gruczołu krokowego umożliwia pacjentowi wydalanie dużej wydzieliny stercza poprzez cewkę moczową na zewnątrz. Takie postępowanie często przynosi natychmiastowa poprawę.

Urolodzy nie są zgodni, jaki jest mechanizm działania tej terapii. Uważają, że większość mężczyzn z normalnym gruczołem krokowym wydziela niewielką ilość płynu sterczowego dziennie.

Większość wydzielonego płynu  wydala się z moczem nie dając żadnych podstaw do obaw. Wraz z pobudzeniem seksualnym dochodzi do  10- krotnego zwiększenia ilości tej wydzieliny dla zapewnienia właściwego efekty czynnościowego, który polega na pomaganiu w przemieszczaniu się komórek rozrodczych  poza obrębami cewki  moczowej z wnętrza prącia  podczas szczytowania.

Kiedy podniecony mężczyzna zdenerwuje się nagle i nie dojdzie do orgazmu, cała ilosc tego pozasterczowego płynu pozostanie w obrębie gruczołu . Jeżeli zdarza się to rzadki płyn ten jest w krótkim czasie wydalany wraz z moczem. lecz powtarzające się frustracje w czasie podniecenia seksualnego mogą wywołać zwiększenie ilości wydzieliny  zgromadzonej w sterczu, a to może prowadzić do ujawnienia sie dolegliwości  opisanych wyżej.

Zdarzają się sytuacje kiedy mężczyzna produkuje o wiele większa  ilość wydzieliny stercza niż normalnie wytryskuje podczas orgazmu. To także może prowadzić do gromadzenia się tego płynu w sterczu, wywołując chorobę. niektóre problemy związane ze sterczem  mają więc bezpośredni związek z życiem seksualnym mężczyzny – zarówno zbyt intensywnym, jaki zbyt małym.

spotyka się również takie sytuacje, kiedy istnieją objawy zapalenia gruczołu krokowego, a nie stwierdza się absolutnie żadnej z reprezentowanych wyżej przyczyn. Niektórym urologom wydaje się ,że taka sytuacja może być wywołana stresem.

Inni z kolei upatrują przyczyny w zmniejszeniu  napięcia niektórych mięśni gładkich krocza, co mogłoby spowodować zwiększone gromadzenie wydzieliny  w obrębie stercza. Nikt jednak nie wie na pewno. Doprowadziło to do sugestii, że przyczyna mogą być pewne aspekty psychologiczne w odniesieniu do mężczyzn, u których nie stwierdza się żadnych innych, fizycznych przyczyn choroby.

Strach, niepokój lub napięcie nerwowe związane z seksem,pracą zawodową, żoną szkołą lub rodziną oraz wiele innych mogą być odpowiedzialne u predysponowanych osób za powstawanie objawów zapalenia stercz nawet przy braku znanych czynników fizycznych.

W niektórych przypadkach antybiotyki mogą okazać się pomocne, choć nie jest wówczas znany żaden bakteyjny czynnik wywołujący chorobę. Urolodzy  spodziewają się wówczas efektu placebo, który jest szczególnie istotny u chorych z psychologicznym lub nerwowym podłożem choroby. Dając po prostu tabletkę choremu mówi mu się, że może mu pomóc w chorobie.

I rzeczywiście okazuje się ,że mu pomaga. To wcale nie zależy od rodzaju tabletki. Takie zjawisko lekarze nazywają efektem placebo. Tradycyjnie stosowano tabletki z cukru, pozbawione jakiegokolwiek działania  leczniczego. Przy czym lekarz podając tabletkę choremu gwarantował ustąpienie dolegliwości po upływie 10 dni, co  okazywało się często prawdą.

Zjawisko to łączy się z aspektami psychologicznymi i psychosomatycznymi leczenia chorób  i w tej sprawie  nie ma nikogo, kto by miał lub nie miał racji. Co działa to działa i nie ma powodu poddawac tego pod dyskusję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prostata i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *