Infekcyjne i nieinfkcyjne zapalenie prostaty

infekcyjne-i-nieinfekcyjne-zapalenie-gruczolu-krokowego1Zapalenie gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych chorób występujących u mężczyzn. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń wiekowych, ponieważ dotyczy  zarówno nastolatków , jak i dziadków w wieku 90 lat.

Jak się dowiedzieć, że się to ma. Będziesz absolutnie pewny, że coś jest źle. Zapalenie gruczołu krokowego nie jest rzeczą trudna do zauważenia. W przypadku ostrego zapalenia prostaty występuje:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności,
  • a także naglące parcie na mocz,
  • przerywany strumień moczu,
  • piekący ból w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
  • ropa lub krew w moczu

Większość lekarzy domowych, którzy rozpoznają ostre zapalenie gruczołu krokowego, kieruje chorego do specjalisty – do urologa.

Zapalenie stercza może być wywoływane przez zakażenie, podrażnienie lub zastój wydzieliny, albo kombinację tych problemów.
Proces zapalny zwykle szybko ustępuje  pod wpływem leczenia, nawet jeżeli czas absolutnego wyleczenia jest wolniejszy.

Typ infekcyjny zapalenia gruczołu krokowego, jest wynikiem wtargnięcia mikroorganizmów lub bakterii do stercza. Dzięki do obecności trudnej do pokonania torebki stercza, gruczoł jest wprawdzie odporny na wniknięcie tych czynników z zewnątrz, ale może dojść do infekcji przez bakterie płynące z prądem krwi  lub chłonki albo bytujące w moczu.

Większość zakażeń w tej okolicy pochodzi z bakterii bytujących w jelicie grubym. Współczesna antybiotykoterapia jest w stanie wyeliminować  ten typ infekcji jeszcze wcześniej, niż staną się one istotne klinicznie.

Bakterie mogą wnikać do gruczołu krokowego również w wyniku kontaktu seksualnego. Infekcje drożdżakowe oraz rzeżączkowe mogą być przenoszone droga płciową. To niebezpieczeństwo związane z aktywnością płciową może być zlikwidowane  dzięki stosowaniu prezerwatyw.

U pewnej grupy chorych może rozwinąć się zapalenie gruczołu krokowego po prostu o spozyciulub wypiciu pewnych produktów lub napojów. Na liście podejrzanych dla tych chorych potraw znajduja sie między innymi kawa, gin, czerwone wino oraz szkocka whisky. Olejki używane do poprawienia smaku tych produktów sa prawdopodobnie czynnikami podrażniającymi gruczoł krokowy i odpowiadającymi za pojawienie się dolegliwości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prostata i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *