Gruczolak prostaty a wizyta lekarska

ggruczolak-prostaty-a-wizyta-lekarskaJesteś, żonaty, pierwsza rzeczą jaką zrobisz będzie rozmowa z żona. Ona prawdopodobnie wie ale powiedz jej co odczuwasz. Następną rzeczą jaką zrobisz to będzie wizyta u lekarza, który zada ci mnóstwo pytań. Wielu lekarzy sprawdzi wiek i objawy i będzie podejrzewać, że twoją choroba jest łagodny przerost gruczołu krokowego.

Urolog przepyta cię z całej listy objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego:

  • Ile razy musisz wstawać w nocy aby oddać mocz?
  • Czy czasem masz problemy z rozpoczęciem oddawania moczu?
  • Czy problemy te występują zawsze?
  • Czy strumień moczu kończy się przed oddawaniem moczu, a potem powraca kilka sekund  później?
  • Czy masz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu?
  • Czy sądzisz, że strumień jest słabszy niż 5 lat temu?
  • Czy odczuwasz ból przy oddawaniu moczu?
  • Czy w momencie silnego parcia na mocz musisz oddawać mocz od razu, czy możesz poczekać do bardziej odpowiedniej chwili?
  • Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się mieć kroplowe nietrzymanie moczu lub bezwiednie oddawałeś mocz?
  • Czy kiedykolwiek zauważyłeś krew w moczy?

Lekarz będzie chciał się dowiedzieć o przebytych operacjach w zakresie miednicy czy cewki, przebyciu rzeżączki, cukrzycy, czy uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Wielu lekarzy w tym samym czasie prowadzi badanie przezodbytnicze, aby zobaczyć jak wygląda twój gruczoł krokowy. Jeśli masz więcej niż 40 czy 50 lat najprawdopodobniej przechodziłeś już takie badania. Jeśli nie  – bądź spokojny , jest to badanie proste , szybkie i bezbolesne.

Lekarz będzie wstanie zbadać tylko dwa boczne płaty  gruczołu, ale zazwyczaj jest to wystarczające do stwierdzenia, czy prostata jest powiększona, i czy jest przyczyną objawów łagodnego łagodnego przerostu stercza. Większość z nich spowodowana jest powiększeniem się tych dwóch płatów. Po tym badaniu będzie wstanie powiedzieć ci czy nie wyczuł guzków, pasm i twardych miejsc na gruczole. Znaczy to, że prawdopodobnie nie masz raka gruczołu krokowego tworzącego się w tym miejscu.

Jednakże jak widzieliśmy wcześniej, w 10 do 30% przypadków raka prostaty we wczesnych stadiach nie ma żadnych zewnętrznych objawów. Wynika z tego, że nawet palec wyszkolonego specjalisty nie jest w stanie nic wykryć, nawet jeśli jest tam jakaś zmiana. Jedyna rzeczą , której twój lekarz nie jest w stanie ci na pewno powiedzieć, jest to, że nie masz łagodnego przerostu stercza. Nawet jeśli płaty boczne nie są powiększone , to winny może być płat środkowy , którego nie jest w stanie zbadać.

Również płaty mogą wzrastać w kierunku cewki, a nie powiększać się nazewnątrz, dając objawy łagodnego przerostu stercza  bez stwierdzalnego w badaniu powiększenia. W tym momencie lekarz musi podjąć decyzję , czy masz łagodny przerost stercza i w związku z tym  – czy skierować cię do specjalisty w tej dziedzinie – urologa.

Jeżeli będziesz leczony w szpitalu, zostaniesz skierowany na oddział urologii. Jeżeli leczysz się prywatnie  twój lekarz skieruje cię do urologa  z prywatna praktyką, z którym już wcześniej pracował. po przeprowadzeniu wywiadu z tobą prawdopodobnie dokona badania przez odbytnicę . Jego wyniki będa pokrywały się z sugestiami lekarza ogólnego, ale on jest specjalista i może stwierdzić  więcej.

Następnym krokiem jest badanie moczu w celu wykrycia obecności leukocytów, które mogłyby sugerować  infekcję dróg moczowych. Przed badaniem przez odbytnice zostanie pobrana krew, poniewaz badanie to może wpłynąć na stężenie krwi pewnych wskaźników prostaty. Jednym z badań będzie ocena funkcji nerek.

Wielu urologów przeprowadza również badanie stężenia swoistego antygenu sterczowego. Jeżeli jest ono wyższe od normalnego – wskazuje na rozwój raka prostaty. Badanie to w pewnych przypadkach daje fałszywe wyniki, ale jjest dobre diagnostycznie. wyniki tych badań dadzą urologowi  znacznie bogatszą wiedzę o stanie twojego zdrowia .

Jeżeli twoja prostata jest powiększona, ale objawy nie są tak silne, żeby powodowały duży niepokój , to urolog stwierdzi, że twój stan zdrowia jest pod kontrolą . Większość osób cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego  uczy się żyć z jego objawami, jeśli nie są one zbyt nasilone.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prostata i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *