Dieta w prostacie

dieta-w-prostacieWiększość urologów zgadza się, że sama dieta nie jest w stanie rozwiązać problemów prostaty.  Jednak coraz więcej z nich utrzymuje, że może istnieć pewien związek między dietą,odżywianiem się, dodatkowymi witaminami  i mikroelementami a przyczyną  i leczeniem niektórych omawianych  problemów.

Zrównoważona dieta pozwoli na utrzymanie  zdrowej i dobrze funkcjonującej prostaty, a także reklamuje się suplementy cynkowe mające pomóc w zapobieganiu problemom z prostatą.

Cynk jest mikroelementem niezbędnym  dla wszystkich ludzi . Jednakże  konieczne ilości cynku są zadziwiająco niskie. Badania naukowe donoszą , że spożywanie w diecie mniej niż  10 mg cynku dziennie prawdopodobnie spowoduje poważne zburzenia w funkcjonowaniu narządów i gruczołów  wewnętrznego wydzielania  u człowieka.

Cynk jest znajdowany  w wysokich stężeniach w gruczole krokowym  i płynie nasiennym. Stercz zawiera więcej  cynku niż jakikolwiek inny narząd. Nie jest znana  przyczyna obecności cynku w prostacie ani jego dokładna funkcja, jak i jego metabolizm w organizmie.

Naukowcy również nie mogą wykazać , że doustne uzupełnienie cynku będzie zapobiegać schorzeniom stercza lub pomagaćw leczeniu istniejących chorób. Przeprowadzono wiele badań naukowych nad wpływem cynku na organizm ludzki, w tym gruczoł krokowy.

Pewien doktor stwierdzil w wyniku wieloletnich badań, że cynk moze być ważnym czynnikiem w zapobieganiu schorzenia prostaty. Inni eksperci uważają, że stosowanie cynku jako metody zapobiegania schorzeniom prostaty wydaje się w Stanach Zjednoczonych rosnąć.

Obecnie wiadomo, że cynk jest potrzebny zdrowej i prawidłowej funkcjonującej prostacie , ale pozostaje wiele pytań jak stercz  wchłania czy mobilizuje potrzebny mu cynk. Niektórzy urolodzy  zaczynają wierzyć, że badacze niekoniecznie mają rację twierdząc, ze cynk  nie może zostać wykorzystany przez gruczoł krokowy, gdy jest obecny we krwi.

Uważają, że cynk  może być absorbowany  z krwi  i że ma korzystny wpływ na zapobieganie i leczenie łagodnego  przerostu stercza  oraz jego stanów zapalnych i stosuja długotrwałe doustne leczenie siarczanem cynku. Wraz  z cynkiem podawane sa często witaminy, między innymi B12 i E .

Niektórzy eksperci uważają, że połączenie cynk  – witaminy  nie jest wstanie spowodować  zmniejszenia powiekszonej tkanki łącznej  i mięśniowej gruczołu krokowego, ale może miec wpływ  na skurczenie  przerosłej tkanki gruczołowej.

Skurczenie tkanki powoduje łatwiejsze oddawanie moczu, ustapienie kroplowego nietrzymania moczu i mniejszą  nykturię u pacjentów  z łagodnym przerostem  gruczołu krokowego. Wszyscy urolodzy leczą pacjentów kombinacją witamina – cynk uważają, że  żaden mężczyzna nie powinien sam podejmować takiego programu dietetycznego.

dieta-w-prostacie1Jeżeli interesuje cię terapia cynkiem  i witaminami, twoim pierwszym krokiem  powinna być rozmowa z lekarzem lub urologiem. Gdy będzie on podejmował  decyzję, to na pierwszym planie będzie twoje dobro.

Osoby oferujące dodatki i specjalne związki, które mają być dobre dla normalnego  działania prostaty,  wychwalają  specyficzne właściwości pestek dyni, oleju, siemienia lnianego i wielu innych.

Do pokarmów bogatych w cynk zliczamy: orzechy, nasiona, słonecznika, kiełki pszenicy, otręby, mleko, jajka, cebulę , drożdże , prawie wszystkie owoce morza, czy jajka, wątróbkę wołową, soczewicę, melasę, groch, fasolę  i drób.

Zbyt długie gotowanie, smażenie i przyrządzanie  może szybko wyeliminować  większośc cynku z żywności. Dla tych, którzy lubią przyjmować witaminy, które uważa się za korzystne  w schorzeniach prostaty , oto lista zakupów, na której można polegać: sok pomarańczowy bogaty w witaminę C, wszystkie owoce cytrusowe, pomidory, brokuły, brukselkę, kapustę, truskawki i zielona praktyka.

Mleko jest dobrym źródłem witaminy D, ale znaleźć ja można również w tuńczyku, sardynkach, żółtkach jaj, margarynie, tranie, łososiu. Jeżeli brak ci witaminy E to powinieneś  próbować orzeszki ziemne

orzeszków ziemnych, warzyw liściastych, tj. kapusta, szpinak, szparagi , kiełki pszenicy, ciemne pieczywo, olej roślinny i ryż.
równie wazne u osób ze schorzeniami gruczołu krokowego  jest unikanie  pewnych produktów.

Warto przypomnieć, że pikantne potrawy, alkohol, kawa i napoje zawierające kofeinę podrażniają gruczoł krokowy. Jeżeli mężczyzna na prawdę ma problemy z prostata, to lekarz zaleci mu  powstrzymywanie się  od wyżej wymienionych napojów i potraw.

Jak na razie nie istnieje dowód potwierdzający wartość stosowania  specjalnych diet  lub uzupełnienia jej  witaminami  czy cynkiem w zmniejszeniu dolegliwości prostaty lub w zapobieganiu  ich wystąpieniu.

Cynk może się okazać lekarstwem  na łagodny przerost stercza i lekiem, który będzie czynić cuda jeszcze nie raz.. To samo odnosi się do witamin i innych dodatków diety Inna sprawą jest ogólny stan zdrowia  i tutaj rola zrównoważonej diety jest bardzo istotna dla osoby cierpiącej  na schorzenia gruczołu krokowego .

Konieczne jest utrzymanie  dobrze zrównoważonej i pełnej diety zawierającej dużo podstawowych produktów oraz zachowanie umiaru w piciu i jedzeniu.

Zalecenia dla chorych na prostatę:

  • unikać przyjmowania płynów przed snem oraz napojów działających diuretycznie (np. kawa, piwo)
  • unikać jazdy na rowerze, motorze, siedzenia na zimnym podłożu
  • ograniczyć palenie
  • unikać przyjmowania leków nasilających schorzenia prostaty (steroidy anaboliczno-androgenne)
  • dostarczać organizmowi duże ilości cynku, beta-karotenu, witaminy C, E oraz flawonoidów (owoce, warzywa, soki owocowe, warzywa strączkowe, orzechy)
  • zwiększyć spożycie tłustych ryb morskich – zawarte tam kwasy tłuszczowe omega 3 zwiększają odporność organizmu i zmniejszają ryzyko zakażeń i innych stanów chorobowych prostaty
  • unikać słodyczy i węglowodanów przetworzonych (przetwory z jasnej mąki)
  • zwiększyć spożycie produktów sojowych – zawierają izoflawony, substancje skutecznie zapobiegające chorobom prostaty
  • (po konsultacji z lekarzem) stosować leki ziołowe obecne w aptekach bez recepty
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prostata i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *