Czym jest prostata

Prostata, czyli gruczoł krokowy lub stercz, znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym  i do przodu od przedniej  ściany  odbytnicy. Pęcherz moczowy gromadzi mocz produkowany przez nerki. Przewód wyprowadzający mocz z pęcherza na zewnątrz nazywa się cewką moczową. Cewka moczowa przebiega przez wnętrze gruczołu krokowego, przypominając nieco rdzeń jabłka znajdującego się  w środku owocu

Gruczoł krokowy składa się z mięśni i gruczołu właściwego, dlatego określany jest  jako narząd  mięśniowo-gruczołowy. Zbudowany jest z tkanki właściwej gruczołu  krokowego oraz twardszej, włóknistej tkanki otaczającej gruczoł na zewnątrz, nazywanej torebką stercza.

Ten w przybliżeniu, trójkątnie uformowany gruczoł, ma około  3-3,5 cm szerokości i może ważyć około 15-20 g, zależnie od budowy osobniczej mężczyzny. Po urodzeniu wielkość prostaty jest średniego ogrodowego groszku i stopniowo wzrasta, najszybciej w okresie dojrzewania . Potem tempo wzrostu maleje. mniej więcej w wieku 30 lat osiąga wielkość dojrzałą – typowoą dla dorosłego mężczyzny.

Gruczoł krokowy mężczyzny w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat nie zmienia zwykle swojej wielkości . Po pięćdziesiątce dochodzi zwykle z nieznanych przyczyn u większości mężczyzn do jego powiększenia. specjaliści są zdania, że ten proces może być wynikiem zmian w równowadze hormonalnej  lub efektem starzenia.

prostata1
Stercz to narząd składający się z mięsni, gruczołów i podporowej tkanki włóknistej. We wnętrzu prostaty znajduje się wiele małych gruczołów. Wytwarzaja one płyn, uwalniany następnie do cewi moczowej.

Do cewki transportowane sa także męskie komórki płciowe-plemniki, produkowane przez jądra. Wspomniana wydzielina stercza, plemniki oraz płyn pochodzący z pęcherzyków nasiennychmieszaja się w cewce i są wytryskiwane dzięki skurczom odpowiednich mięśni na zewnątrz przez cewkę w postaci spermy czyli nasienia.

Powiększenie gruczołu krokowego i wynikające z tego dolegliwości mogą mieć niekorzystny wpływ na inne sfery życia mężczyzn, w tym zawodowe i osobiste.
Niektórzy przechodzą w tym wieku gwałtowny spadek wydolności seksualnej, inni mogą mieć kłopoty w pracy lub w karierze .
Powiększenie się gruczołu krokowego  po pięćdziesiątym roku życia i później zwykle towarzyszą trzy stopniowo nasilające się charakterystyczne objawy.

Pierwszy to zmniejszenie siły strumienia moczu, połączone z koniecznością wyczekiwania na rozpoczęcie mikcji. Następnym wczesnym objawem, który czasem jest najbardziej dokuczliwy jest nykturia, czyli potrzeba coraz częstszego wstawania w nocy w celu oddawania moczu. Początkowo dolegliwości nie są bardzo nasilone i możesz nauczyć się z nimi żyć jedynie nieco ograniczają swoja normalna codzienną aktywność.

Wielu pięćdziesięcio – i sześćdziesięcioletnich mężczyzn żyje z pewnymi objawami przerostu gruczołu krokowego. Świadczą one o istnieniu łagodnego rozrostu gruczołu, zwanego gruczolakiem stercza. Po siedemdziesiątce mogą u większości mężczyzn pojawić się inne dolegliwości ze strony gruczołu krokowego oraz zaburzenia czynnościowe.

Specjaliści są zdania, że przerost stercza występuje u 60% wszystkich mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia, a ponad 95% mężczyzn powyżej 80 roku życia cierpi na związane z nimi dolegliwości. Gruczolak stercza jest stanem chorobowym związanym z wiekiem  – tak samo jak siwe włosy, łysienie, słabnące mięśnie, jest czymś, z czym prawie wszyscy będziemy musieli nauczyć się żyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prostata i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *