Proscar

poscarJednym z leków przyszłości w kontrolowaniu łagodnego rozrostu stercza może byc preparat obecnie znajdujący się na etapie ostatecznych testów klinicznych, wyprodukowany przez firmę  Merck and Co. o nazwie Proscar.

Lek ten blokuje enzym przekształcający testosteron w dihydrotestosteron. Ten ostatni jest czynna formą  hormonu męskiego, stymulująca wzrost gruczolaka. Badacze związani z tą firmą  uważaja, że testosteron podlega w prostacie przemianom i jest to byc może pierwotny czynnik wywołujący niepożądany wzrost stercza w okresie, kiedy mężczyzna wchodzi w wiek 40, 50 lat i później.

W wyniku zablokowania tego enzymu i uniemożliwienia  przez to dalszych przemian testosteronu dochodzi do zatrzymania  wzrostu stercza. Badacze twierdzą, że będą milczeć na temat wyników do czasu zakończenia badań klinicznych u ludzi, co jest ostatnim etapem badań nad lekiem przed wprowadzeniem go na rynek.

Na przykładzie 350 chorych uczestniczących w jednej z takich prób  klinicznych stwierdzono, że Proscar powoduje  zmniejszenie  wielkości gruczołu krokowego o średnio 28%. Jedna trzecia  poddanych próbie chorych doświadczyła  znaczącej  poprawy w zakresie  przepływu cewkowego.

Jeden z lekarzy uważa, że lek jest wysoce efektywny z biologicznie chemicznego punktu widzenia. Powoduje on zmniejszenie prostaty, jednak lek nie nadaje się do stosowania u wszystkich mężczyzn lub we wszystkich przypadkach gruczolaka stercza. Jedna z podstawowych zalet tego leku jest brak działań ubocznych, przynajmniej w czasie prób klinicznych.

Proscar  znajduje się na etapie ostatecznych prób i badań naukowych, dlatego ma szansę być uznany przez specjalna organizację zajmująca się kontrolą i dopuszczeniem do sprzedaży  leków w USA w ciągu najbliższych lat. Zawuważono tylko jeden słaby punkt w leczeniu tym lekiem. Okazało się, że potrzeba trzech miesięcy, zanim prostata zacznie się zmniejszać i zanim poprawią się parametry mikcyjne

Ten wpis został opublikowany w kategorii Leczenie gruczolaka prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *