Metody leczenia raka prostaty

leczenie-raka-prostatyKardiochirurgia
Jednym z nowych sposobów leczenia raka stercza jest kardiochirurgia. pojęcie  to obejmuje  wprowadzenie  instrumentu do wnętrza  stercza, który jest usówany bezpośrednio w centrum małego  guza nowotworowego. Płynny  wodór o szczególnie niskiej temperaturze  jest wówczas wstrzykiwany przez instrument do wnętrza raka.

Zamraża on komórki  rakowe i tym samym  niszczy je. Kardiochirurgia jest inna techniką leczenia prostaty, ale większość gabinetów  urologicznych nie jest wystarczająco  wyposażona, aby je stosować.

Chirurgia laserowa
Badania nad zastosowaniem lasera w chorobach prostaty trwają nieprzerwanie od 1989 roku, kiedy zapoczątkowane zostały  na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego przez doktora Israela  Barkena jako alternatywa dla radykalnej  prostatektomii. Może ona być wykonywana u chorych, którzy nie są kandydatami do operacji otwartej.

Przy rozpoznaniu raka  przeprowadza się ją w połączeniu przezcewkowym nacięciem stercza. Reszta tkanki rakowej znajdująca się  w pobliżu  torebki stercza może być zniszczona laserem  poprzez fotokoagulację. Jest to możliwe ponieważ laser skutecznie niszczy komórki rakowe na 5 do 6 mm w głąb tkanki.

Wyniki są w przybliżeniu  takie same , jak w przypadku radioterapii zewnętrznej czy wewnętrznej. Doktor Braken uważa, że zastosowanie lasera u chorych z rakiem stercza ma 7 zasadniczych zalet.

Operacja laserowa

 • Jest prawie bezbolesna
 • Nie wymaga żadnego znieczulenia lub tylko znieczulenie miejscowe
 • Nie towarzyszy jej krwawienie
 • Jej przeprowadzenie  nie zajmuje wiele czasu
 • Może być powtarzana wiele razy bez żadnych skutków ubocznych i wykonywana w prostych etapach
 • Wiele z nich może być wykonywanych w gabinecie lekarskim
 • Wiele z nich można wykonywać w szpitalu, ale ambulatoryjnie

Leczenie hormonalne
Hormony męskie, wytwarzanie głównie w jądrach, pomagaja we wzroście stercza. Jednym z radykalnych sposobów wyeliminowania hormonów męskich z organizmu mężczyzny jest chirurgiczne usunięcie obu jąder.

Jeżeli pacjent nie jest w stanie znieśc takiej operacji fizycznie  albo psychicznie, ten sam razultat można osiągnąć przy uzyciu hormonu  żeńskiego estrogenu. Jest to mała pigułka  nazywana DES, dawkowana po 3 mg dziennie.

Podobnie jak usunięcie jąder, DES redukuje u większości pacjentów popęd płciowy i nie pozwala na osiągnięcie  wzwodu prącia. Mężczyzna musi się liczyc z pewnymi zmianami, takimi jak powiększenie piersi, wolniejszy wzrost zarostu twarzy i pewne nieznacne zmiany w kształcie męskiej sylwetki. wielu meżczyznomte niewielkie przeobrażenia mogą byc warte  skutku w postaci kontroli, lub nawet zatrzymania  rozrostu raka; przeciętnir mają przed soba jeszcze 1,3 lub 10 lat życia.

leczenie-raka-prostaty1Chemioterapia
Chemioterapia kojarzy się opinii publicznej z jednym sposobem leczenia raka. Obecnie uważa się, że stosowana w leczeniu „chemia” w każdej postaci, nawet kwasu acetosalicylowego, jest chemioterapią.

W odniesieniu do raka chemioterapia  jest metoda zabijania jego komórek. niestety poza złymi komórkami, zabija lub uszkadza duże ilości dobrych komórek. można ją zastosować do leczenia pewnych typów raka, ale nie jest ona skuteczna do leczenia raka stercza.

Jednak obecnie stale pojawiają się nowe leki i nowe ich kombinacje. Być może w przyszłości jakaś chemioterapia może działać niezwykle skutecznie. Obecnie w odniesieniu do raka prostaty jest mało skuteczna.

Korzyści nie zawsze przewyższają szkodliwe działania uboczne, takie jak utrata włosów, chroniczne zmęczenie, nudności oraz ogólne poczucie mdłości i depresji.

Immunoterapia
Tym sposobem leczenia lekarz próbuje wzmocnić naturalna obronę chorego przed  wszystkimi chorobami, włączając w to raka. Układ odpornościowy jest skomplikowanym mechanizmem, o którym nauka stale coraz więcej się dowiadje.

Immunoterapia jest obecnie łączona z pewnymi rodzajami chemioterapii w celu leczenia bardziej zaawansowanych stadiów  pewnych nowotworów.

Jednym z leków  będących obecnie  w użyciu  jest Interferon, który dokonał przełomu wśród metod leczniczych raka. Zanim jednak nie zajmie  wśród nich mocnej, ugruntowanej pozycji,nie moż

na wypowiedzieć się  jednoznacznie  co do skutków działania. Mimo to może on w przyszłości stac się potężna bronią w walce z rakiem.

Mniej więcej 100 000 mężczyzn zapada rocznie na raka gruczołu krokowego w USA. z tej liczby około 2800 umrzez powodu raka. Rak stercza jest trzecią  wiodaca przyczyną zgonów nowotworowych u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych.

Co powinieneś zrobić

 • Jeśli masz więcej niż 50 lat, domagaj się badania lekarskiego gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę raz w roku
 • Jednocześnie żąda badania stężenia swoistego antygenu sterczowego w tym samym czasie, nawet jeśli zapłacisz za to  dodatkowo 50$. to może ujawnić raka w twojej prostacie, jeśli palec go nie ujawni
 • Przyznawaj się do wczesnych objawów przerostu gruczołu krokowego. Jeśli objawy narastają raptownie , powiedzmy w okresie 3-6 miesięcy, odwiedź  swojego lekarza. może to byc rak typu agresywnego, a nie gruczolak stercza.
 • Pamiętaj, że najlepszym sposobem na pokonanie raka gruczołu krokowego jest jego wczesne wykrycie. Połącz swoje badania prostaty z mammograią twojej zony.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Leczenie gruczolaka prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *