Ostre zatrzymanie moczu

lagodny-rozrost-stercza_Objawy łagodnego przerostu stercza mogą pozostać uśpione we wnętrzu zabieganego mężczyzny. On po prostu liczy na to, że w wieku  około 63 lat powinien oddawać mocz nieco częściej i słyszał o innych mężczyznach, którzy mówili o nocnym wstawaniu 1, 2 razy w celu oddawania moczu. Ale on o tym nie myśli.

I tak pewnego dnia chce oddać mocz ale nie może. Stoi wówczas i czeka, próbuje sobie pomóc różnymi sposobami, przez całej siły, ale nie udaje mu się oddac  nic oprócz kilku kropel moczu. Zachowuje się jak szaleniec. Wkrótce ból staje się tak nieznośny, że chory wzywa lekarza lub sam udaje się po doraźna pomoc do najbliższego szpitala  w celu odprowadzenia moczu i postawienia rozpoznania.

Problem można rozwiązać doraźnie, zakładając cewnik moczowy. Niektórzy z chorych z ostrym zatrzymaniem moczu mogą mieć w przepełnionym pęcherzu  nawet kilka litrów moczu. Większość z nich będzie wyglądać o wiele lepiej już w kilka minut po założeniu cewnika i czuć się całkiem dobrze po godzinie.

Niespodziewane wystąpienie ostrego zatrzymania moczu może się zdarzyć szczególnie chorym ze zwężeniem w zakresie cewki moczowej. Istnieją również inne stany mogące spowodować ostre zatrzymanie moczu. Przebywanie na zimnie, szczególnie u osób nie przyzwyczajonych, czasami wywołuje nagłe zatrzymanie moczu.

Spożywanie alkoholu nie jest również pomocne. Uważa się, że za rodzaj odruchowego zatrzymania moczu odpowiada uwalnianie substancji przeciwhistamowych spowodowane stresem termicznym. Taki właśnie incydent  ostrego zatrzymania moczu powinien być ostatecznym powodem lekarskiego przyjrzenia się sprawie gruczolaka krokowego, i to w sposób krytyczny.

Zwykle leczenie operacyjne jest w tych przypadkach konieczne, ale o tym zdecyduje lekarz. W innym razie zaleci choremu inny sposób leczenia, a napewno da pewne zalecenia, które będą pomocne  w unikaniu takich sytuacji w przyszłości.

Tak więc masz swój elementarz w zakresie łagodnego rozrostu stercza, związanych z tą chorobą dolegliwości i pewnych istotnych szczegółów. Są pewne sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami wtedy, kiedy lekarz nie stwierdzi konieczności wdrożenia postępowania leczniczego, a jedynie zaleci obserwację.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łagodny rozrost prostaty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *