Obrzmienie

lagodny-rozrost-sterczCzasem zdarza się, że mimo typowych objawów gruczolaka stercza, urolog stwierdza jedynie, że gruczoł krokowy jest nieco powiększony, ale i obrzmiały. Często nie jest to oznaka zakażenia. Stan taki może przykładowo świadczyć o zatrzymaniu niewielkiej ilości moczu, który nie może być wydalony z pęcherza moczowego podczas mikcji.

Często będzie to jakaś forma zwężenia lub utrudnienia odpływu moczu z pęcherza , która równolegle upośledza jego wypróżnianie. Nie jest to problem bardzo poważny dla chorego, gdyż może on zostać skierowany na obserwację, polegającą na regularnym kontrolowaniu stanu gruczołu krokowego.

W miarę jak prostata powiększa się, miesień pęcherza moczowego musi pracować coraz mocniej, aby wypchnąc mocz z pęcherza przez zwężona cewkę moczową. Dochodzi wówczas do zmęczenia mięśnia pęcherza moczowego. W niektórych przypadkach pęcherz poprostu przestaje działąć i dojdzie do nadmiernegogromadzenia w nim moczu.

W  takiej sytuacji powstają warunki wzrostu i rozmnażania się bakterii. Dochodzi do jawnego zakażenia, a chory odczuwa palący ból podczas oddawania moczu. Czasami zakażony mocz moze mieć bardzo nieprzyjemny zapach lub mozna w nim dostrzez smugi krwi.

Niebespieczeństwem jest tutaj rozwój zakażenia  w całym układzie mpczowym, objawiającego się zwykle paleniem i pieczeniem podczas oddawania moczu, gorączka z dreszczami oraz narastaniem typowych dolegliwości  związanych z obecnością gruczolaka stercza.

Jak w innych wczesnych objawach gruczolaka stercza, tak i tutaj, chory może przezyć jeszcze wiele lat, nie odczuwać żadnych poważniejszych dolegliwości poza  tymi, które występowały we wczesnym stadium gruczolaka. Jednak z drugiej strony może dochodzić do narastania obrzmienia stercza, a wówczas urolog może zalecic masowanie gruczołu krokowego.

Prostatem masuje się palcem przez odbytnicę, a zalegająca wydzielina jest wówczas wydalana przez cewkę. Powoduje to zmniejszenie ucisku i powró normalnej sytuacji miejscowej. Urolog może zasugerować wykonywanie regularnych masaży prostaty dla zapobieżenia  stanowi zalegania wydzieliny i obrzmienia.

Można to równiez osiągnąc przez regularne ejakulacje w czasie stosunków płciowych lub masturbacji. Niektórzy urolodzy nigdy  nie zalecają wykonywanie masażu stercza. Uwarzają, że w podobnych przypadkach chorzy powinni unikać  przedłużonego kontaktu z zimna wodą, bardzo ostrych potraw, napojów alkoholowych i innych; jednocześnie zalecają często gorące kąpiele. Każde nasilenie dolegliwości towarzyszących gruczolakowi stercza lub jakakolwiek istotna zmiana powinny być podane do wiadomości lekarza lub urologa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łagodny rozrost prostaty i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *