Co powoduje powstanie gruczolaka

co-powoduje-powstanie-gruczolakaNikt nie wie jaki jest powód powstawania gruczolaka stercza. Nie wiadomo dlaczego prostata zaczyna się powiększać w okresie, gdy mężczyzna jest w wieku 40, 50 lat.

Wiadomo, że mężczyzna, który został pozbawiony jąder lub farmakologicznie wyłączono u niego działanie wytwarzania w jego organizmie hormonów męskich (androgenów), nigdy nie będzie cierpiał na powiększenie gruczołu krokowego, poza tym rozwój gruczolaka następuje wyłącznie wraz z wiekiem, a kastracja w młodym wieku w celu zapobieżenia  wystąpieniu choroby jest całkowicie niewyobrażalną.

Jeśli chodzi o odkrycie przyczyny powstania łagodnego rozrostu stercza, to wiedza medyczna jest jeszcze ciągle uboga. W wyniku wielu prac badawczych ustalono, że za rozwój choroby nie mogą być odpowiedzialne następujące czynniki:

  • grupa krwi
  • choroba wieńcowa serca
  • celibat
  • nadciśnienie
  • używanie alkoholu lub tytoniu
  • czynniki przemysłowe lub środowiskowe.

Zauważono jedna, stale powtarzająca się cechę: powiększenie gruczołu krokowego występuje u okołó chorych w wieku około 60 lat. Powiększenie gruczołu krokowego w tym wieku ma połowa mężczyzn w tym wieku, a dolegliwści tylko 1/3 z nich. Z populacji mężczyzn, którzy osiągnęli wiek 80 lat, jedynie pięciu ze 100 nie będzie miało jawnego gruczolaka stercza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łagodny rozrost prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *