Badania dla potwierdzenia łagodnego rozrostu stercza

badania-rozrostu-sterczaPierwszym  i podstawowym badaniem jest badanie palcem przez odbytnicę. W związku z tym, że prostata sąsiaduje z odbytnicą, może być na te tej drodze obmacywana palcem. to badanie pomaga wykryć czy prostata nie wygląda na powiększoną. Lekarz stara się wykryć czy w sterczu nie ma żadnych grudek ani stwardnień lub guzów w żadnym z dwóch płatów dostępnych palpacji.

Zdrowa prostata jest gładka, elastyczna  i ma wielkość kasztana. Jeżeli występuje łagodny rozrost, to jej struktura nie zmienia się ale gruczoł jest ogólnie powiększony. Takie badania nie mogą potwierdzić wszystkich przypadków łagodnego rozrostu, takie badanie wskazuje miękka i sprężystą prostatę w zakresie dwóch płatów stercza dostępnych badaniu, nie wyklucza gruczolaka poza tymi badaniami. Gdy chory donosi o trzech objawach gruczolaka, to uznaje się to wystarczające dla rozpoznania łagodnego rozrostu, mimo braku dowodu w badaniu palcem.

Istnieje wiele metod stosowanych przez urologów w odniesieniu do stercza. niektóre z nich zarezerwowane się dla sytuacji kiedy podejrzewa się raka stercza. W związku z przypadkowym  stwierdzeniem wczesnych stadiów raka  stercza w gruczolakach usuniętych operacyjnie wyłącznie z powodu łagodnego rozrostu (105) przypadków operowanych, niektórzy z chorych dopytują się czy istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych badań dla uzyskania pewności, że w ich prostacie nie rozwija się rak niezależnie od łagodnego gruczolaka. Badania te staja się rodzajem testu zaprzeczeniowego, mającego za zadnie utwierdzenie pacjenta w przekonaniu , że nie jest dotknięty nowotworem, który mógł pozostać niezauważony podczas badania palcem przez odbytnicę.

Jednym z takich rutynowych badań jest proste oznaczeniestężenia we krwi  substancji o nazwie swoisty antygen sterczowy. Podwyższenie stężenia antygenu przemawia za obecnością raka w sterczu. Badaniem uzupełniającym jestoznaczenie we krwi stężenia enzymu – kwaśnej fosfatazy sterczowej, która może wykazywać na wykroczenie raka poza obręb gruczołu krokowego. Biopsję stercza wykonuje się jedynie wówczas, gdy lekarz stwierdził obecność podejrzanych ognisk w obrębie stercza, badając chorego palcem.

Badania ultrasonograficzne (USG)

Jedna z najnowszych metod stosowanych w diagnostyce urologicznej  jest ultrasonografia, zwana czasami sonografią. Mają tu zastosowanie fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości dla zobrazowania dowolnej części wnętrza ciała i utrwalenia go w postaci zdjęcia na specjalnym papierze, kliszy fotograficznej lub nagrania na tasmie video. Umożliwi to późńiej weryfikację obrazu pod kątem ewentualnego rozrostu  lub innych zmian bądź stanów toczących się w narządzie poddanym badaniu.

Badanie to jest szybkie i bezbolesne. Instrument zwany głowicą ultrasonograficzną lub przetwornikiem, trzymamy w ręku przez badającego lekarza, przesuwa a się po skórze w miejscu odpowiadającym lokalizacji badanego narządu. Przyrząd ten przesyła odbite do narządu i wracające do emitora fale dźwiękowe bardzo podobnie jak w przypadku radaru.

Podczas badania pęcherza moczowego i stercza za pomocą ultradźwięków pęcherz powinien być całkowicie wypełniony moczem. Badanie powtarza asię ppo oddaniu moczu przez chorego i następnie określa, jaka ilość moczu zalega w pęcherzu mikcji.

Innym sposobem badania jest ultrasonografia przezodbytnicza wykonywana z użyciem specjalnej głowicy przezodbytniczej. można ją użyć w połączeniu w połączeniu z głowica powierzchniową . Wielu urologów poleca ten wariant badania. Sonda wirująca wprowadzana jest  do odbytnicy po uprzednim  umieszczeniu jej w gumowej otoczcewypełnionej ciepłą wodą . pozwala ona na uzyskanie obrazu stercza  i pęcherza moczowego na ekranie monitora .

Panuje pogląd, żę badanie to ujawnia niekiedy pewien zakres zmian w sterczu, ktore mogą imitować istnienie raka, ale w rzeczywistości wcale nim nie są. Mimo to należy on do bardzo istotnych, ze względu na fakt , że obrazuje  dokładnie strukturę gruczołu krokowego, w razie jakichkolwiek podejrzeń należy wykonac inne badania dodatkowe pozwalejące na ostateczne ustalenie rozpoznania.

Jądrowy rezonans magnetyczny jest bardzo drogą, wspaniałą, ale szybką i bezbolesną metoda badania, pozwalająca na uzyskanie niezwykle dokładnego obrazu dowolnej części ciała na podstawie poprrzecznego cięcia przez tę część, wykonanywanego  przez skomplikowaną maszynę. Użytkownicy podkreślają, że  obrazy te są o wiele bardziej szczegółowe i dokładniejsze  niż, te które otrymuje się w wyniku klasycznej tomografii komputerowej.

Badanie jest nieinwazyjne i nie ma nic wspólnego z promieniowaniem rentgenowskim. Wykorzystuje się w nim fale radiowe w polu magnetycznym, które sa następnie analizowane  cyfrowo w celu wytworzenia obrazu. Takie badanie może być wykonywane jedynie w największych szpitalach.

Obecnie wszystkie testy diagnostyczne są drogie. Jeżeli masz przykładowo trzy podstawowe dolegliwości świadczące o kłopotach ze sterczem, a badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę nie wskazuje na podejrzenie raka, to decyzja w sprawie dalszej diagnostyki w kierunku raka – dla upewnienia się , że jesteś wolny od tej choroby  – będzie zalezałą od ciebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łagodny rozrost prostaty i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *